Yazılımın Dünyası Forum
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

Forum
Reklam AlanıE-Dergi Hazırlama Platformları
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 2
Mesaj: 4
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2014

E-DERGİ NEDİR?

[Resim: l01Zvr.jpg]Gerek abone olduğumuz, gerekse bayiden aldığımız dergilerin yerini alır mı daha tam olarak kestirmek zor, ancak bilgisayar üzerinde veya mobil cihazlarımızı kullanarak okuyabildiğimiz dergilere e-dergi (elektronik dergi) diyoruz.Artık sadece internet (tablet vs. dahil ederek bu genel ifadeyi kullancağım) üzerinde yayın yapan artık çok sayıda dergi var.


Şu an internette kısa bir araştırma yaptığınızda edergi konusunda Türkiye'de hizmet veren birkaç site göreceksiniz. En çok öne çıkanlarından biri, Dijimecmua.com. Ücretli dergilerde yıllık sabit bir bedel ve dergi başı belli bir komisyon oranı talep ediyor. Ücretsiz dergilerde ise yıllık sabit bir ödeme oranı var.Bunun yanısıra E-mecmua.com sitesi ağırlıklı olarak Doğan Yayın Grubuna ait dergilere yer veriyor. Bu sahada ilklerden olmalarına rağmen, şu an ciddi bir potansiyel gücü yok. Google'da e-dergi diye arattığınızda TRT, TTNet, Digiturk, Tubitak gibi pek çok firma ve kurumun kendi sitelerinden kurumsal yayınlarının edergi formatlarına ulaşabiliyorsunuz. Bu da artık kurumların kendi e-dergilerini hazırlamalarına verdiği önemi gösteren bir örnek diyebiliriz.KENDİ E-DERGİMİZİ NASIL HAZIRLARIZ?E-dergi hazırlamanız için öncelikle her halükarda bir grafik tasarımcı ile çalışmanız veya kendiniz bu dergiyi hazırlamanız şart. Çünkü e-dergi baskıya hazır haldeki bir dergi tasarımın baskı yerine internete uygun formata dönüştürülmesinden başka bir şey değildir.InDesign, Corel Draw ve her ne kadar eski olsa da Freehand gibi programları kullanarak dergilerinizi tasarlamakla işe başlayabilirsiniz. Ancak InDesign programını biraz biliyorsanız veya dergi tasarımı çok içinde olduğunuz bir alan değilse, aşağıda linklerini verdiğim örnekleri satın alıp sadece içeriklerini doldurarak e-dergi hazırlayabilirsiniz.

[*]24 Sayfalık Dergi Tasarımı

[*]36 Sayfalık Dergi Tasarımı

[*]28 Sayfalık Dergi Tasarımı

[*]24 Sayfalık Dergi Tasarımı

[*]Daha Fazla Örnek


ONLINE E-DERGİ PLATFORMLARI (ÜCRETLİ / ÜCRETSİZ)
ÜCRETLİ E-DERGİ PROGRAMLARI

1- FLIPPINGBOOK.COM: Flippingbook.com piyasadaki en kaliteli ve kullanışlı program diye düşünüyorum. Bilgisayarınıza kuruyorsunuz ve daha önce InDesign (veya başka bir program) ile hazırladığınız derginizi flash dergiye dönüştürüyor. Mobil desteği de var, mobil uygulamalar ile açıldığında özel oluşturulan HTML5 dergi açılıyor. Programın ilk sürümünden bu yana premium olarak kullanıyorum ve 2.0 sürümünden sonra mobil platformlara özel destek de eklediler. PHP ile yazdığımız bir e-dergi sistemine entegre etme çalışmamızda ise teknik destek noktasında çok yardımcı oldular. Yalnız şunu belirtmekte yarar var: Satın aldıktan sonra belirtilen süre boyunca tüm güncelleme ve teknik destekten yararlanabiliyorsunuz. Süre bittiğinde güncelleme ve teknik destekten yararlanmaya devam etmek için ödeme yapmanız gerekiyor. Fakat güncelleme ve destekten yararlanmıyor olsanız bile uygulamayı sorunsuz kullanıyorsunuz.

Ücretlendirmeleri ise şöyle (fiyatlarda değişiklikler olmuş olabilir): [*]TEMEL SÜRÜM: 550 TL - Satın almak ve indirmek için Tıklayın
Sadece tek bilgisayara kurulabilir, Sınırsız dergi oluşturma, PDF ve resimi dergiye dönüştürme, mobil desteği (iphone, ipad, android), kendi logonuzu ekleme, 6 ay güncelleme ve teknik destek.[*]PRO SÜRÜM: 950 TL - Satın almak ve indirmek için Tıklayın
2 bilgisayara kurulabilir, Sınırsız dergi oluşturma, PDF ve resimi dergiye dönüştürme, mobil desteği (iphone, ipad, android), kendi logonuzu ekleme, derginize video vs ekleme, reklamlarınıza link verebilme, arayüzde renk ve görsel değişiklikler yapabilme, exe çıktı alabilme, 12 ay güncelleme ve teknik destek.


ONLINE E-DERGİ PLATFORMLARI (ÜCRETLİ / ÜCRETSİZ)


1- ISSUU.COM: Dergilerinizi ücretsiz yayınlayabileceğiniz bu platform vasıtasıyla embed yoluyla sitenizde de dergilerinizi okutabiliyorsunuz. Ücretli versiyonunda reklam özelliği kapalı oluyor sadece.

[*]2- JOOMAG.COM: issuu.com ile aynı özelliklere sahiptir.

[*]3- YUDU.COM: Bu site de issuu ve joomag gibi benzer özellikler sunuyor.

[*]4- OWNZEE.COM: Ownzee, size online olarak derginizi hazırlayabileceğiniz bir platform sunuyor.

[*]5- UNIFLIP.COM: Tek bir dergiyi yayınlamak 79 $'dan başlıyor. 8 günlük deneme süresi var. Hazırladığınız derginin PDF'ni yükleyerek derginizi online olarak yayınlayabiliyorsunuz.

[*]6- SCRIBD.COM: Hem dergi okuyabileceğiniz, hem de yayınlayabileceğiniz bir platform.

[*]7- ZINEPAL.COM: Yine dergilerinizi yayınlayabileceğiniz bir mecra. Ücretsiz versiyonunda kısıtlamalar var ama pro versiyonunun ücretleri de çok yüksek değil.

[*]8- CALAMEO.COM: Dergilerinizi ücretsiz yayınlayabiliyorsunuz ama reklamlar gösteriyor. 19$'dan başlayan fiyatlarıyla reklamları kaldırabilir, daha üst seçeneklere göz atabilirsiniz.

[*]Daha fazla ekleyeceğim.

2- FLASH UYGULAMALAR[*]XML Çevrilebilen Sayfalı Flash (Flip Book / AS3)

[*]Firefly - AS3 XML Çevrilebilen Sayfalı Flash

[*]İnteraktif Çevrilebilen Sayfalı Flash Dergi

[*]Kontrol panelli Çevrilebilen Sayfalı Flash Kitap

3- HTML 5 UYGULAMA VE EKLENTİLER[*]Çevrilebilen Sayfalı Responsive Kitap (jQuery destekli)

[*]İnteraktif Çevrilebilen Sayfalı Dergi

[*]Responsive Çevrilebilen Sayfalı WordPress Eklentisi

[*]WowBook, Çevrilebilen Sayfalı Kitaplar Dergiler Oluşturmak İçin

[*]Çevrilebilen Sayfalı WordPress Plugin

[*]Diamond Çevrilebilen Sayfalı jQuery destekli Uygulama

[*]Çevrilebilen Sayfalı WordPress Plugin (jQuery)

[*]3D Çevrilebilen Sayfalı Responsive jQuery Eklenti

4- KVISOFT: Flippingbook tarzı bir program sanırım, ancak denemediğim için bilemiyorum. Normal e-dergi ve zengin içerikli (video, flash eklentisi vs.) gibi seçeneklerle sunuluyor. Flipbook Maker ve Flipbook Maker Prouygulamalarına göz atabilirsiniz.

Cevapla Spamcıyı Ayıkla
(Bu mesajı son düzenleyen: 12-31-2014, 11:41 AM dalga266.) .
Konu: 3
Mesaj: 127
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: May 2013

Gerçekten yararlı bir yazı olmuş.

Teşekkürler!
Her geçen dakika yaralar, sonuncusu öldürür.

Cevapla
.
Konu: 2
Mesaj: 4
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2014

Rica ederim buna benzer konularımın devamı gelecektir.

Cevapla Spamcıyı Ayıkla
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir